ODINIŲ BALDŲ PRIEŽIŪRA

Oda yra labai stipri ir elastinga medžiaga. Ji naudojama drabužių, mašinų, baldų gamyboje. Visgi ši medžiaga nėra amžina. Bene didžiausios priežiūros reikalauja odiniai baldai, ant kurių jūs nuolatos sėdite. Norint, kad jūsų sofa ar krėslas ir po dešimties metų atrodytų kaip nauji, jums reikės įdėti nemažai pastangų. Šiame straipsnyje pateiksiu keletą patarimų apie tokių baldų priežiūrą.

Odiniai baldai nepakenčia saulės spindulių, todėl pasistenkite juos statyti tokiose kambario vietose, kurių nepasiekia tiesioginiai saulės spinduliai. Žinoma, nepersistenkite ir nelaikykite sofos sandėliuke. Reikėtų žinoti, kad intensyvi šviesa išblukina odą. Taip pat svarbu šiuos baldus laikyti bent 30-ies centimetrų atstumu nuo šilumos šaltinių, pavyzdžiui, radiatorių. Karštis gali pakenkti apmušalui, kuris paprastai sueižėja, taip pat šis turi įtakos ir sofos ar krėslo rėmams, kurie gali išsivaržyti.

Taip pat odiniai baldai nemėgsta purvo ar dulkių, todėl svarbu, bent kartą per savaitę juos nuvalyti. Dulkių valymui galite naudoti minkštą skudurėlį. Valydami tarpus naudokite specialų odai skirtą valiklį ir aišku suvilgytą jame kempinę. Valiklių naudojimo ypatybės gali skirtis, todėl paskaitykite instrukciją ant buteliuko.

Medinių baldų priežiūra

2014-01-29 Šaltinis: Baldingas.lt

Mediniai baldai sparčiai populiarėja, nes mūsų sąmoningumas, susijęs su ekologija, natūraliais produktais ir daiktais, turinčiais išliekamąją vertę, tik didėja. Medinius baldus dažniausiai renkasi tie, kurie mėgsta natūralumą, praktiškumą ir sunkesnį stilių. Masyvo baldai žmonėms sukelia teigiamas emocijas, maloniai nuteikia medžio šiluma ir kvapas.

Ką vertėtų žinoti, įsigyjant medžio masyvo baldus ?

Visų pirma, užsisakant medžio masyvo baldus, verta prisiminti, kad jie gaminami ilgiau nei baldai iš plokštės. Mūsų baldai gaminami vienetais ir kiekvienas jų yra unikalus kūrinys, jų gamyba prasideda nuo rąsto išpjovimo į ruošinį, džiovinimo, drožinėjimo, surinkimo, dažymo, pakavimo ir transportavimo iki Jūsų.
Šis procesas ilgas ir užtrunka ne vieną savaitę. Jei pasiryžote palaukti, vertėtų prisiminti ir kitą niuansą. Tonuojant (dažant) medieną, ne visada galima išgauti tokią pat spalvą, kokia parodyta kataloge. Priklausomai nuo medienos rūšies, džiovinimo trukmės, sąlygų ir technologijos spalva gali skirtis keliais tonais, nors ir buvo dažoma laikantis visų reikalavimų. ‘
Todėl, jeigu sumanėte priderinti naujo baldu komplekto spalvą prie dar senelės naudotos antikvarinės indaujos, niekas negali garantuoti, kad jums tai tikrai pavyks. Kitas dalykas – rievės. Dviejų visiškai vienodų medžių miške nebūna, todėl ir rievių piešinys ant šalia pastatytų spintelių durelių gali visiškai skirtis. Ant pačios medienos toks skirtumas gali būti nežymus, tačiau tonuojant kai kurias medienos rūšis, pavyzdžiui, ąžuolą, rievės išryškėja, o kartu ir jų piešinių skirtumai. Kiekvienas medinis baldas yra vienetinis gamtos kūrinys, todėl neverta kovoti su gamta bandant užgožti baldo individualumą ir unikalumą.
Aišku, visi šie niuansai aktualūs tuomet, kai baldas yra užsakomas, jeigu nusprendėte nusipirkti baldą parduotuvėje, nors ir pasirinkimas bus pakankamai ribotas, iš karto matysite, ką perkate.

Medinių baldų priežiūra

Pagrindinis spinduliuojančių šiluma medinių baldų privalumas – ilgaamžiškumas ir patvarumas. Baldai gali tarnauti kelis šimtus metu. Net šimtą metų perkopusius medinius baldus galima sėkmingai restauruoti ir prikelti antram gyvenimui. Nors gaminant ir baldai, ir pati mediena impregnuojami, o užbaigtas baldas nulakuojamas, medžio masyvo baldai reikalauja priežiūros.

Visų pirma baldus būtina saugoti nuo mechaninio poveikio, temperatūros svyravimų, drėgmės ir dėmių. Tik ką atkeliavusį į namus naują baldą rekomenduojama padengti specialiomis priemonėmis, skirtomis apsaugoti medinius baldus.Tokių priemonių: skystų, purškiamų, tepamų, galima įsigyti baldų parduotuvėse, kai kurios iš jų yra skirtos tik tam tikroms medienos rūšims. Štai keletas patarimų, padėsiančių jums prižiūrėti ir ilgai išlaikyti medinius baldus gražius:

Nelaikykite medinių baldų tiesioginėje saulės šviesoje, nes jie blunka.

Stenkitės statyti medinius baldus kuo toliau nuo radiatorių, orlaidžių ir kondicionierių – mediniams baldams kenkia temperatūros svyravimai.

Medžio masyvo baldai gali išdžiūti šildymo laikotarpiu, todėl patariama drėkinti namų orą. Esant oro drėgmei mažesnei nei 55% , atsiranda didele rizika, kad baldas sutrūkinės. Taip atsitinka ne dėl gamintojo kaltes , o dėl neteisingos eksploatacijos.

Kai kurių plastikinių ar guminių daiktų sudėtyje yra medžiagų, galinčių pažeisti medinių baldų apdailą, – gali atsirasti dėmių, todėl vertėtų atidžiau rinktis jų pastatymo vietą arba naudoti minkštus apdangalus, audeklus bei servetėles.

Keiskite daiktų, esančių ant medinių baldų, stovėjimo vietą – net jeigu baldas nubluks, ant jo neliks ryškių dėmių.

Atsiradusius nešvarumus stenkitės nuvalyti iš karto. Vanduo gali palikti ant baldo šviesias dėmes, o kvepalai, alkoholis, priemonės po skutimosi ir medikamentai – smarkiai apgadinti apdailą.

Valydami baldus stenkitės naudoti gerai sugeriančias medžiagas, kad reikėtų kuo mažiau trinti.

Teisingas medinių baldų perstatymas

Jei baldų durelės ar stalčiai varstosi netinkamai, pirmiausiai patikrinkite, ar baldas stovi taisyklingai – lygiagrečiai grindims. Jei ne, pakoreguokite baldo padėtį, remdamiesi gamintojo nurodymais. Taip pat atkreipkite dėmesį, kad baldai gali susmegti į kiliminę dangą – tai taip pat gali būti netinkamo stalčių bei durelių varstymosi priežastis.

Perstumdami lovą į kitą vietą, visuomet pirma ją išrinkite, kad nepažeistumėte lovos rėmų. Taip pat įsitikinkite, kad Jūsų lovoje įmontuotos visos reikiamos atramos – tai garantuos jos ilgaamžiškumą ir patogumą jums.

Mediniai baldai bijo saulės ir vandens

Bene didžiausi medinių baldų priešai – saulė, drėgmė, vanduo, staigūs oro pasikeitimai, didelis karštis ir didelis šaltis. Norint, kad šie baldai ilgai tarnautų neužtenka juos nuolat prižiūrėti.

Labai svarbu jiems surasti gerą vietą – kad nebūtų arti radiatoriaus ir lango. Nuo radiatoriaus sklindanti šiluma ir per langą besiskverbiantys saulės spinduliai ilgainiui gali pakenkti – baldas ims skilinėti, keisti spalvą. Iš natūralaus medžio pagaminti baldai bijo karščio ir vandens. Todėl jei ant jo išsiliejo vanduo, nedelsiant reikėtų nusausinti. O jei statomas karštas kavos ar arbatos puodelis, vertėtų patiesti specialius padėklus.

Taip pat du kartus per metus turėtumėte baldus nuvalyti su specialiu odai skirtu kondicionieriumi. Tokia procedūra padės odinius jūsų baldų apmušalus išlaikyti minkštus ir tamprius. Be to, šiuose valikliuose yra medžiagų, kurios padengia odos paviršių specialiu sluoksniu apsaugančiu nuo dėmių.